dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-funkce-pohyboveho-aparatu
dornova-metoda-zlepseni-pohyboveho-aparatu

Dornova metoda | metoda vedoucí ke zlepšení pohybového aparátu

„Velikost národa a jeho mravní rozvoj lze vyčíst ze způsobu, jakým zachází se svými zvířaty.“
Mahátmá Gándhí

Vznik a vývoj Dornovy metody

Dieter Dorn, majitel pily v Lautrachu v Allgau, si nešťastně přivodil blokádu páteře. Vyhledal sedláka, který byl známý tím, že uměl napravovat bolavá záda. A to nejen lidem, ale i zvířatům, zejména koním. 

Sedlák panu Dornovi pomohl, a jelikož pana Dorna jeho práce zaujala, naučil se od něj několik hmatů. 

Je známa věta, kterou s předáním znalostí řekl sedlák panu Dornovi: „I ty můžeš“

Pan Dorn se snažil intuitivně pomáhat lidem v okolí a postupně vypracoval metodu, kterou jeho žáci nazvali DORNOVA METODA.

Do České republiky se tato metoda dostala díky, v Německu žijící, paní Mgr. Zuzaně Prouzové. Tuto metodu se naučila a přivezla ji také k nám. Spolu s Josefem Púrym vyučují Dornovu metodu PLUS.   

Dornova metoda je známá jako terapie humánní. Její původ sahá hluboko do minulosti, kdy se podobnými technikami ošetřovala zvířata. Ta sloužila k obživě a lidé si vysoce cenili jejich zdraví a výkonnosti. Znalci těchto technik ošetřovali zvířata ve stájích, kovárnách i královských psincích. 

Co si představit pod pojmem Dornova metoda?

Je to jemná manuální technika, jejímž záměrem je obnova, zlepšení nebo zachování správné funkce pohybového aparátu. Celostně ošetřuje opěrný aparát s cílem uvolnit pojivové tkáně a regulovat chybné postavení kostí v kloubních spojeních v celém těle. Tato terapie se provádí při pohybu ošetřovaného. 

Proč Dornova metoda probíhá za pohybu pacienta?

Pohybem se zapojí do činnosti svaly a všechny složky pojivových tkání, kosti, kloubní pouzdra, vazy, šlachy, fascie. Pojivové tkáně, fascie, za pohybu nevytvářejí přirozenou ochranu, ale aktivně spolupracují. Uvedení těla nebo jeho jednotlivých částí do pohybu umožní terapeutovi přirozenou manipulaci s tělem ošetřovaného. Jemný tlak prstů či dlaní navozuje relaxaci tkání a působí i na kosti. Uvolněné tkáně a jemný, ale cílený tlak napomáhá k obnovení správné biomechanické funkce kloubních spojení. 

Doteky terapeuta vedou k relaxaci tkání a ošetřují nejen tkáně v kontaktním místě, ale po nápravě kostního podkladu dochází ke zlepšení funkce celého těla. To se projeví ve svalech, pojivových tkáních, podkoží a kůži, ale i ve funkci všech orgánů. Dochází k obnově proudění energií i na buněčné úrovni, buňky jsou zásobeny kyslíkem a živinami. To zlepšuje funkci látkové výměny a zrychluje regeneraci tkání i nervových drah.

 

Zdroj: www.dornovametoda-zvirata.cz

Čerpáno z knihy „Dornova metoda pro zvířata“, autor Andrea Dunová a MVDr. Lenka Zemanová

Dornova metoda vede ke zlepšení pohybového aparátu