1) PREVENCE a ošetření Dornovo metodou, aneb kdy je dobrá

Úplně nejlepší je přijít, pokud neřešíme žádný problém. Říkáme tomu PREVENCE. Sami si odpovězte. Jak často jako lidé předcházíme potížím, než se něco tzv. „blokne“? Známe to všichni.

To samé platí u zvířat. Pokud už se něco vyskytne, pes kulhá a veterinář nenajde žádný konkrétní problém, je možné aplikovat ošetření pomocí DM. Někdy je potíž v tom, že někde něco tak úplně nepasuje do sebe (postavení obratle apod.) a po terapii zvíře kulhat přestane. Dornovka je fajn i v případě, že se pes po zvednutí pomaleji rozchází, nechce chodit po schodech, nastupovat do auta, vyskakovat všude tam, kam vlastně nesmí a je tak nějak bez zájmu. Opět platí pravidlo, pokud za lékaře ok, můžete přijít. Další potíže vhodné k ošetření jsou veškerá degenerativní onemocnění pohybového aparátu.

Jako dysplazie kyčlí, loktů nebo spondylozy. Nikdo to nedokáže vyléčit, ale za podpory veterináře, léků na bolest atd. existuje Dornova metoda a celostní ošetření vašeho zvířete.

 

2) Kdy zvíře pomocí Dornovy metody ošetřovat nesmíme?

Co znamená kontraindikace?

Jsou to projevy, které omezují, nebo vylučují určité léčebné postupy.

Příznaky, které signalizují vážné onemocnění zvířete a kdy doporučujeme vyhledat veterinární pomoc:

Pokud se některý z uvedených příznaků objeví, je provedení Dornovo metodou absolutní kontraindikací!!!

 

3) Postroje versus obojky

Postroje jsou určitě lepší než obojky, ale není postroj jako postroj. Postroj, který brání volnému pohybu končetin určitě nedoporučujeme.

Víte proč? Pes potřebuje mít volný pohyb všech končetin. Je to jako když půjdete na procházku a ruce si připásáte k tělu. Ruce musí být volné, a to samé platí i u zvířete! Jakékoliv omezování přirozeného pohybu škodí a může způsobit blokádu hrudních končetin. Takže vždycky vybírejte tak, aby Vaše zvíře nějak neomezovalo v přirozeném pohybu.

Co se týká obojků, nejsou vhodné, pokud Váš pes tzv. tahá. Zde si opět může zablokoval krční páteř.

Zrovna tak prudké škubnuti za obojek majitelem rozhodně nepřispěje ke zdraví Vašeho parťáka.

Myslete na zdraví Vašeho psího parťáka, vždy si představte sebe, jak by vám asi bylo?

 

4) Péče o psí tlapky a drápky

Věděli jste, že správně ostříhané drápky jsou alfa a omegou správného postavení zvířete? Když má pes drápky přerostlé, mění se sklon článků prstů psa a dojde k vychýlení osy prstu a tím ke změně postavení končetiny. Tím se přetěžují vazy prstů i vazy a svaly části končetin a vznikne špatný pohybový vzorec. Pejsek tím přenáší těžiště na polštářek, aby ulevil prstům a pak často začne kulhat a nikdo neví proč. O této tématice by se toho dalo psát mnoho.

Jak často si stříháme nehty my? Myslete na to i vy a upravujte drápky.

Jak často? Samozřejmě je to jiné u psa, který má dostatečný pohyb a záleží též na terénu, po kterém pejsek chodí. Jiné to bude u psa, který chodí jen po trávě, tam potřebujeme stříhat častěji než u psa, který střídá povrch a může si drápy částečně obrušovat.

Pokud si netroufáte, vezměte psa do veterinární ordinace, nebo do salónu.

Pejsek Vám poděkuje.

 

5) Péče o psa v chladném počasí

Pes má na rozdíl od nás lidí srst, která ho chrání před chladem i teplem díky své termoregulační schopnosti. Existují však důvody, kdy bychom svého kamaráda měli chránit v chladném počasí funkčním oblečkem. Funkčním znamená lehkým, voděodolným, nepropustným. Psy neoblékáme do žádných pletených svetříků apod., raději investujeme prostředky do pořádného obleku, ve kterém pes nemrzne ani se nepřehřívá!

Kdy je tedy potřeba psa chránit?

 

6) Manipulace s ocasem zvířete

Věděli jste, že ocas zvířete je páteří zvířete? Že v minulosti při kupírování ocasů docházelo k poškození zvířete? Jsem ráda, že se od tohoto nesmyslu upustilo. Ocas je páteř! Jakékoliv zkrácení, či špatné zacházení s ocasem poškozuje zvíře a je pro zvíře velmi bolestivé. Ocas psa je komunikační prostředek, pomáhá mu udržovat stabilitu a pomáhá mu v držení směru při běhu – je to takové kormidlo.

Jednoduše řečeno, psa za ocas netaháme, nezvedáme, či nijak nemanipulujeme!!!

Nevhodná manipulace s ocasem může mít za následek trvalé, nebo dočasné poškození měkkých tkání kolem ocasu a spoustu dalších blokád.

 

Laďka Prokopová

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *